Jump to content

Το άλλο μας «μισό»...


Recommended Posts

Υπάρχει αυτό το «άλλο μισό»;

Αν ναι, από που έρχεται και ποιός ο ρόλος του;

Αν όχι, τότε τι είναι αυτό που αισθανόμαστε για μερικούς ανθρώπους;

 

Στην ιστοσελίδα υπάρχει σχετικό άρθρο: Αδελφές Ψυχές, για το οποίο θα ήθελα την γνώμη σας και φυσικά τις συμπληρώσεις ή/και διορθώσεις σας και προφανώς τις σκέψεις σας για το θέμα γενικότερα (ίσως και κάποιες εμπειρίες; ).

 

(έχω μια μικρή υποψία ότι υπάρχει ήδη παλαιότερο thread μ' αυτό το θέμα... αλλά τέλος πάντων...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λίγο πολύ κοινότυπες, οι διαπιστώσεις που μπορούν να γίνουν εδώ...

Υπάρχει αυτό το «άλλο μισό»;

7829[/snapback]

Ναί, νομίζω ότι υπάρχει...

Αν ναι, από που έρχεται και ποιός ο ρόλος του;

7829[/snapback]

Μπορεί να έρθει από οπουδήποτε, σε οποιαδήποτε στιγμή, είτε το περιμένεις είτε όχι... Όποιος το βρει περιττό να πω πως είναι τυχερός γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το βρίσκουν ποτέ...

Αν όχι, τότε τι είναι αυτό που αισθανόμαστε για μερικούς ανθρώπους;

7829[/snapback]

Ενθουσιασμός!!! Κάποια στοιχεία που αποδίδουμε στο άλλο μας μισό (π.χ. θέλω να είναι έτσι, θέλω να κάνει αυτό - να τρώει τα νύχια της ας πούμε :018bleh: ) και τα βρίσκουμε σε ένα πρόσωπο. Τότε μας εξιτάρει και το θεωρούμε ως το άλλο μας μισό. Άλλοι το λένε έρωτα, μερικοί "κεραυνοβόλο" μάλιστα, άλλοι το λένε "το άλλο μισό" κτλ...ανάλογα στον ψυχισμό του καθενός. Παρ'όλο που έχω βρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις, αυτές οι έννοιες ακόμη με μπερδεύουν... :unsure:

Στην ιστοσελίδα υπάρχει σχετικό άρθρο: Αδελφές Ψυχές, για το οποίο θα ήθελα την γνώμη σας

7829[/snapback]

Απλά καταπληκτικό... :)

(έχω μια μικρή υποψία ότι υπάρχει ήδη παλαιότερο thread μ' αυτό το θέμα... αλλά τέλος πάντων...)

7829[/snapback]

Έχουν τεθεί παρόμοια όπως "τι είναι αγάπη" κτλ, αλλά όχι το ίδιο...

Είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα που ενδεχομένως να έχουν ζήσει ή νιώσει αρκετοί από εμάς (και εγώ μέσα)... Από τη μια είναι πολύ αισιόδοξο το να πιστεύει κανείς πως υπάρχει το άλλο του μισό κάπου στη γη, τον ανεβάζει ψυχολογικά... Άλλο τόσο όμως τον ρίχνει σε καταστάσεις απόγνωσης, έλλειψης διαπροσωπικών σκέψεων η και μιας γλυκιάς αγκαλιάς... :crying: Τότε αναρωτιόμαστε "που στο :censored: είναι , ποτέ δε θα βρω το άλλο μου μισό?"... Τα διαφορετικά συναισθήματα που μπορεί να μας προκαλέσει αυτή η σκέψη της ενδεχόμενης ύπαρξης του άλλου μισού, αποτελούν και το ενδιαφέρον στοιχείο της όλης υπόθσης, καθώς μαρτυρούν σκέψεις, εμπειρίες και ψυχισμό του εκάστοτε ανθρώπου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έρθει από οπουδήποτε, σε οποιαδήποτε στιγμή, είτε το περιμένεις είτε όχι... Όποιος το βρει περιττό να πω πως είναι τυχερός γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το βρίσκουν ποτέ...

 

χμμμ.....και ακόμη χειρότερα..να το βρει και να μην το πάρει χαμπάρι..σωστά??

πάντως δεν θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό άνθρωπο...επομένως..δνε ελπίζω κι ιδιαίτερα..χμ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.....και ακόμη χειρότερα..να το βρει και να μην το πάρει χαμπάρι..σωστά??

πάντως δεν θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό άνθρωπο...επομένως..δνε ελπίζω κι ιδιαίτερα..χμ... :unsure:

7838[/snapback]

Το να μην το πάρεις χαμπάρι παίζει πολύ σπάνια, γιατί όταν το συναντήσεις, το καταλαβαίνεις... Πρόσεχε όμως την παγίδα του ενθουσιασμού που προανέφερα! Το συναίσθημα είναι εφάμιλλο και μπερδεύει μερικές φορές :) ... Όσο για τον παράγοντα "τύχη"... Παίζει κι αυτό..αλλά έχει σημασία να μην απελπίζεσαι!!! :console:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μου άρεσε πάρα πολύ το κομμάτι αποχωρισμού αδελφών ψυχών...

 

Εγώ όπως ξέρετε κάποτε το είχα βρει...

Ότι και να γίνει όμως είμαι ακόμη σε ψυχική επικοινωνία με αυτό. Καταλαβαίνω πολλές φορές πράγματα και πιστεύω ότι δεν θα κοπεί ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως ξέρετε κάποτε το είχα βρει...

Ότι και να γίνει όμως είμαι ακόμη σε ψυχική επικοινωνία με αυτό. Καταλαβαίνω πολλές φορές πράγματα και πιστεύω ότι δεν θα κοπεί ποτε...

7848[/snapback]

Ixwr, συγγνώμη και για το θάρρος, αλλά αυτή το ήξερε? Γιατί έληξε ή τελος πάντων δεν παγιώθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Οι αδελφές-Ψυχές υπάρχουν! Είναι όμως απαραίτητο να μας βγαίνει ερωτισμός;! :huh: Μπορεί να μας βγει μία τεράστια ανάγκη να είμαστε συνεχώς μαζί με την αδελφή-Ψυχή αλλά όχι έρωτας!

Μάλλον πρόκειται για διαφορετικά κομμάτια! Αλλο αιώνιος έρωτας με έναν άνθρωπο, άλλο αδελφη-Ψυχή!

Το αναφέρω αυτό, διότι ενώ είμαι αρκετά μεγάλη για να πιστεύω σε φιλίες, πριν μερικούς μήνες γνώρισα μια γυναίκα λίγο μεγαλύτερη από εμένα, και με το που την είδα την συμπάθησα. Ανακάλυψα αργότερα πως ασχολούμαστε με τα ίδια πράγματα, περνάμε τέλεια όταν πάμε για καφέ -πράγμα που δεν γίνεται τακτικά- και μου εξομολογήθηκε πώς ενώ δεν έκανε φιλίες εύκολα, με την πρώτη ματιά που μου έριξε, ένιωσε σαν να είχαμε ένα παλιό δέσιμο!

 

Σημειωτέον ούτε εγώ ούτε αυτή είμαστε ομοφιλόφυλες!

Link to comment
Share on other sites

Ixwr, συγγνώμη και για το θάρρος, αλλά αυτή το ήξερε? Γιατί έληξε ή τελος πάντων δεν παγιώθηκε?

7864[/snapback]

Είναι μια τεράστια ιστορία...

Το ήξερε και το ξέρει, δεν παγιώθηκε γιατί μάλλον ισχύει ο νόμος του "Η Μοίρα των αδερφών ψυχών" που υπάρχει στο Site...

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον ούτε εγώ ούτε αυτή είμαστε ομοφιλόφυλες!

7895[/snapback]

 

XAXAXAXAXAXAXAXXAX :063laugh:

 

Έπρεπε να το επισημάνεις αυτό γιατί όλοι μας αυτό νομίζαμε... :063laugh:

(όχι οτί έχω κάποιο πρόβλημα με τους ομοφίλόφιλους. Μην παρεξηγηθεί το smiley)

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXAXAXAXXAX :063laugh:

 

Έπρεπε να το επισημάνεις αυτό γιατί όλοι μας αυτό νομίζαμε... :063laugh:

(όχι οτί έχω κάποιο πρόβλημα με τους ομοφίλόφιλους. Μην παρεξηγηθεί το smiley)

7901[/snapback]

 

Παλιόπαιδο! :evilbl:

 

Οχι ρε παιδί μου! Από κοριτσάκι, προτιμούσα τα αγοράκια! :063laugh:

 

Σοβαρά τώρα γιατί το μπαχάλεψα : Δεν νομίζω πως οι αδελφές-ψυχές έχουν κάτι τις να κάνουν με τον έρωτα! Πράγματι δεν το νομίζω! Το να ερωτευθούμε κάποιον, αφείλεται κατ' αρχήν στην εξωτερική του εμφάνιση, και εν συνεχεία στον χαρακτήρα του! Ισως λάβουν χώρα και άλλα ... όπως π.χ. ερωτεύομαι εγώ κάποιον, αυτός μου χαμογελά και με κάνει παρέα, γινόμαστε ζευγάρι, και κάποια ημέρα ΜΠΑΜ! Χωρίζουμε κατ' επιθυμία του. Το πιθανότερο είναι να μου γίνει έμμονη ιδέα ο τύπος γιατί δεν ημουν έτοιμη εγώ για την διακοπή της σχέσης.

 

Η αδελφή-ψυχή πρέπει να είναι κάτι σαν συμπλήρωμα σε εμάς! Στα βαθύτερα συναισθήματά μας, στις απόψεις μας για την ζωή, στις αρχές που είχαμε και ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε! Στις αξίες μας!

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα!!!!!!!!!!

 

Το άλλο μισό είναι καθαρά μα καθαρά για έρωτα (και στην πορεία αγάπη)... Οι σχέσεις είναι απλά θέμα συμβίωσης, επιβίωσης και καλυψης αναγκών.

Όταν παντρεύεσαι (με οποιοδήποτε τρόπο) υποτίθεται ότι το ένα μισό και το άλλο μισό γίνονται ένα (και αυτός είναι ο σκοπός της πράξης άλλωστε). Άρα...

 

Αυτή η συμπάθεια που νιώθουμε για άτομα που γνωρίζουμε για πρώτη φορά είναι είτε επειδή γνωρίζαμε την ψυχή σε κάποια προηγούμενη ζωή, είτε στα όνειρα μας (αστρική προβολή δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Ο "κανόνας" μας έχει δείξει πως έχεις δίκιο ixwr... μην είσαι τόσο απόλυτος όμως, υπάρχουν και περιπτώσεις που η ένωση αυτή είναι πιο "φιλική", π.χ. η περίπτωση της Lithos, την οποία και πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

H πίστη ότι κάπου υπάρχει το άλλο μας μισό είναι ονειροπόληση (υπάρχει τέτοια λέξη??).

Πάντως εγώ πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Για την δεύτερη παράγραφο του προηγουμενου post τι πιστεύεις;

Δεν μπορεί να ισχύει;

7956[/snapback]

Από τη στιγμή που γίνεται υποσεινήδητα, δε μπορείς να βγάλεις κάποιο βέβαιο συμπέρασμα, αφού το μόνο που βλέπεις είναι το αποτέλεσμα, μια ανεξήγητη έλξη (που επαναλαμβάνω, δεν είναι μόνο ερωτική, απλά αυτή αποτελεί τον "κανόνα").

Μπορώ να συμφωνήσω αλλά δε μετρά η γνώμη μου αφού δε μπορεί να "διασταυρωθεί"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...